دیابت و کرونا

دیابت و کرونا: 5 نکته حیاتی که باید دیابتی ها در مورد کرونا بدانند

افراد دیابتی درصد بالایی از افراد جامعه را تشکیل می دهد و این روز ها با شیوع کرونا سوالات زیادی در مورد بیماری دیابت و کرونا برایشان مطرح شده است. در قسمت های دیگر سایت در مورد بیماری کرونا مطالبی را بیان کرده ایم. در این مقاله به بررسی 5 نکته حیاتی خواهیم پرداخت که نیاز است مبتلایان به دیابت در خصوص کرونا بدانند.

1- دیابتی ها در ریسک بالاتر ابتلا به کرونا و عوارض ناشی از آن قرار دارند.

افراد مبتلا به دیابت نه تنها از نظر شانس ابتلا به دیابت و علامت دار شدن نسبت به بقیه پر ریسک تر هستند بلکه در صورت ابتلا شانس بروز عوارض و مرگ و میر بیشتری را نسبت به دیگران دارند. بنابراین جزو دسته افرادی  هستند که نیاز به توجه خاص در مورد بیماری کرونا دارند و مراقبت از این افراد بسیار حیاتی می باشد.

با این وجود توجه به این نکته ضروری است که با انجام واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی پیشگیرانه و همچنین تشخیص سریع و درمان به موقع اکثریت این افراد بدون مشکلی پیک های کرونا را سپری خواهند کرد و حتی در صورت ابتلا خطر زیادی تهدیدشان نخواهد کرد.

دیابتی ها معمولا بیماری های همراه دیگر مانند مشکلات قلبی و کلیوی هم دارند که می تواند ریسک بیماری کرونا را افزایش دهد. توجه به درمان همه این مشکلات از جمله مشکلاتی است که با آنها در ارتباط هستیم.

2- دیابتی ها بدون نگرانی واکسن بزنند.

اقدامات پیشگیرانه در بیماران دیابتی بسیار ضروری  است. به جز رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی مساله واکسیناسیون در این افراد حیاتی است. بسیاری از افراد به غلط تصور می کنند که واکسیناسیون ممکن است برای دیابتی ها خطرناک باشد. این مساله صحیح نیست.
افراد دیابتی مانند همه افراد دیگر جامعه می توانند واکسیناسیون را انجام دهند. تفاوت چندانی برای استفاده از انواع مختلف واکسن وجود ندارد و همه واکسن های تایید شده در این افراد ایمن و موثر می باشند.
به جز در مواردی که بیمار بدحال می باشد و شرایط جسمانی مناسبی ندارد و به جز در شرایطی که بیمار مبتلا به کرونا و یا مشکوک به کرونا می باشد انجام واکسیناسیون در افراد منعی ندارد. افراد دیابتی از این نظر تفاوتی با سایر افراد ندارند.

3- دیابتی ها در صورت ابتلا به کرونا داروهایشان را به صورت منظم مصرف نمایند.

مکررا دیده می شود که افراد مبتلا به دیابت در صورت ابتلا به کرونا داروهای قبلی خود را قطع می کنند. این کار بدون نظر پزشک اشتباه می باشد. ممکن است پزشک شما تغییراتی در درمان شما ایجاد کند و یا حتی برخی داروها را قطع  کند. اما این کار نباید به صورت خودسر توسط خود شما انجام شود.
قطع مصرف داروها علاوه بر اینکه باعث افزایش قند خون افراد می شود باعث می شود که ریسک عوارض ناشی از دیابت نیز افزایش پیدا کند. بنابراین بدون نظر و مشورت پزشک تان داروهایتان را تغییر ندهید.

4- اگر مبتلا به دیابت و کرونا هستید مهمترین درمانی که برای کرونا باید انجام دهید کنترل قند خون تان است.

به این مساله دقت کنید که درمان های موثر برای کرونا زیاد نیستند و تاثیر آنها نیز چشمگیر نمی باشد. در مورد دیابت اما قضیه کاملا متفاوت است و درمان های بسیاری وجود دارد که در کنترل قند خون بسیار موثر هستند.  کنترل قند خون می تواند سیر بیماری را در افرادی که مبتلا به دیابت و کرونا هستند به شکل چشم گیری بهبود بخشد.
شاید بتوان گفت در افراد مبتلا به دیابت و کرونا موثرترین درمان کنترل قند خون است. در صورتی که فرد قند خون بالا داشته باشد به شدت در معرض عوارض بالای بیماری و مرگ و میر ناشی از آن قرار می گیرد. این مساله زمانی اهمیت پیدا می کند که افراد در اثر مصرف کورتون دچار افزایش شدید قند خون می شوند.

5- از مصرف بی دلیل داروهای کورتونی بپرهیزید.

یکی از عمده ترین مشکلاتی که افراد مبتلا به دیابت و کرونا دارند این است که این افراد از داروهای کورتون مانند دگزامتازون و پردنیزولون استفاده می کنند. دگزامتازون در بیماران بدحال بستری در بیمارستان و دچار درگیری ریه می تواند کمک کنند باشد اما در اکثریت افراد دیگر می تواند مضر هم باشد.اگر شدت بیماری کرونا در شما زیاد نیست به این مساله دقت  کنید که مصرف نابجای کورتون می تواند قند خون شما را به شدت افزایش دهد و منجر به عوارض  شدید ناشی از بیماری کرونا شود.بنابراین در صورتی که بیماری شدید ندارید و بدون تشخیص پزشک از مصرف داروهایی مانند پردنیزولون و دگزامتازون بپرهیزید و درصورتی که از این داروها استفاده می کنید مراقب قند خون خود باشید.
در صورتی که مبتلا به دیابت و کرونا هستید و نیاز به مشاوره در این زمینه دارید با مراجعه به صفحه تماس با ما از طریق واتساپ به دکتر محبوبی پیام دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

سبد خرید
اسکرول به بالا