رژیم های غذایی

چرا رژیم های غذایی سخت جواب نمی دهند؟

مقدمه

 

شاید برای شما هم این اتفاق پیش آمده باشد که علی رغم رژیم های غذایی سخت برای کاهش وزن، آنچنان پاسخ مناسبی نگرفته اید. علی رغم اینکه کالری مصرفی خود را به شدت کاهش داده اید ولی پاسخ چندانی نگرفته اید. خبر بدتر برای شما این است که اگر رژیم خود را رها کنید در روزهای آینده به شدت افزایش وزن خواهید داشت.

رژیم های غذایی از جمله مهترین درمان های پیشگیری کننده از بیماری های قلبی عروقی، سکته های مغزی و بیماری کبد چرب است. بسیاری از افراد به دنبال علت عدم کاهش وزن به دنبال رژیم های غذایی هستند.

 

اما چرا رژیم های غذایی سخت جواب نمی دهند؟

 

بدن هر فرد یک متابولیسم پایه دارد که بر حسب جنسیت فرد و همچنین وزن وی این متابولیسم پایه قابل محاسبه است. این متابولیسم ثابت نیست و بر حسب شرایط و در موقعیت های متفاوت تغییر می کند. قسمت زیادی از کالری که شما روزانه می سوزانید صرف این متابولیسم می شود.

وقتی بدن در شرایطی قرار می گیرد که کالری دریافتی بسیار کمی دارد این متابولیسم پایه در بدن کاهش می یابد. بدین معنی که بدن با توجه به اینکه یک شرایط اضطراری و یک قحطی را احساس می کند متابولیسم خود را به شدت کاهش می دهد تا بتواند انرژی لازم برای مقابله با این استرس را ذخیره نگه دارد. این مساله باعث می شود که علی رغم اینکه شما کالری دریافتی بسیار کمی دارید اما کاهش وزن زیادی را تجربه نکنید.

راه حل این است که رژیم غذایی شما متعادل و تا حد امکان همراه با ورزش منظم باشد. این مساله باعث می شود که متابولیسم پایه بدن کاهش پیدا نکند و در کنار آن عضلات اصلی بدن نیز تضعیف نشود و کاهش وزن اثر بدی روی سلامتی شما نداشته باشد.
علت اینکه به دنبال رها کردن رژیم های غذایی سخت افزایش وزن ناگهانی را تجربه می کنید

این است که بدن در حالتی قرار دارد که متابولیسم پایه خود را کاهش داده است و به دنبال رها کردن رژیم غذایی تان شما کالری زیادی را دریافت می کنید و مقدار اندکی از آن صرف متابولیسم پایه تان می شود و بقیه آن به صورت چربی ذخیره خواهد شد. این یعنی یک افزایش وزن بسیار سریع که برای شما که مدتی یک رژیم بسیار سخت داشته اید بسیار عذاب آور است.

بنابراین رژیم های بسیار سخت نه تنها کمکی به کاهش وزن نمی کند بلکه بعد از آن شما دچار افزایش شدید وزن خواهید شد. راه حل مناسب یک رژیم متعادل به همراه فعالیت ورزشی منظم است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

سبد خرید
اسکرول به بالا