پیک بعدی کرونا

چرا پیک بعدی کرونا در ایران به کشندگی پیک های قبلی نخواهد بود؟

گمانه زنی در مورد پیک بعدی کرونا کار آسانی نیست. بارها کرونا ما را غافلگیر کرده است و هر بار با تغییر چهره بار زیادی را به سیستم بهداشتی و درمانی کشور وارد کرده است. بنابراین، اینکه بخواهیم آینده را در مورد این ویروس پیش بینی کنیم کار سختی است. با این وجود پیش بینی ما این است که پیک بعدی کرونا در ایران نمی تواند به کشندگی پیک های قبلی آن باشد.

سویه اومیکرون، پیک بعدی کرونا در ایران

در ایران به تدریج سویه اومیکرون جای سویه دلتا را می گیرد. آمار مبتلایان در ایران نیز به سرعت در حال افزایش است و احتمالا به زودی آمار مبتلایان به حدی شود که یک پیک بعدی کرونا را تجربه کنیم. با این وجود تفاوت هایی با پیک های قبلی کرونا وجود دارد.
مطالعات نشان داده اند که واکسیناسیون گسترده و خصوصا دوزهای بوستر واکسن کرونا می تواند نقش بسیار چشم گیری در جلوگیری از ابتلا و خصوصا در موارد شدید و نیاز به بستری بیماری داشته باشد. بنابراین اگر کرونا حتی موفق شود با سویه اومیکرون پیک جدیدی را به کشور تحمیل کند، شدت مرگ و میر آن کمتر از پیک های قبلی کرونا خواهد بود.

اگر چه بسیاری معتقد هستند که سویه اومیکرون از نظر شدت بیماری و شدت ایجاد درگیری ریه و مرگ و میر ضعیف تر از سویه های قبلی می باشد اما مشخص نیست که این مساله صرفا مربوط به جهش صورت گرفته در این ویروس است یا اینکه تاثیر واکسیناسیون کرونا و همچنین تزریق دوز های بوستر می باشد.

با وجود موارد فوق توجه به این نکته در مورد اومیکرون بسیار حیاتی است که تزریق واکسن و همچنین رعایت کامل پروتکول های بهداشتی در مورد این سویه لازم و ضروری است. در صورت عدم تزریق واکسن و دوزهای بوستر کرونا و همچنین عدم رعایت پروتکل های بهداشتی قطعا صدمات جبران ناپذیری به شما وارد خواهد شد.

به روشنی نشان داده شده است که ابتلا به بیماری کرونا در کسانی که واکسن نزده اند بسیار بیش از سایر افراد است و در صورتی این افراد واکسن نزده به کرونا مبتلا شوند شدت بیماری، میزان نیاز به دستگاه تنفسی مصنوعی، میزان بستری در بخش مراقبت های ویژه و میزان مرگ و میرشان نسبت به سایر افراد که واکسن زده اند بیشتر است.

تجارب پزشکان در زمینه کرونا و در دسترس بودن امکانات درمانی بیشتر و آمادگی بیشتر نسبت به قبل باعث شده است که به جلوگیری از پیک بعدی کرونا به صورت شدید امیدوار باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

سبد خرید
اسکرول به بالا