درمان کبد چرب

چگونه کبد چرب را درمان کنیم؟

درمان کبد چرب

کبد چرب یکی از شایع ترین بیماری هایی است که اخیرا شیوع آن رو به افزایش است.افراد زیادی دچار این بیماری هستند و به دنبال راه حل درمان آن می گردند. در این مطلب به صورت قدم به قدم به توضیح مراحل درمان این بیماری خواهیم پرداخت.

 1. وزن کم کنید

  کاهش وزن درمان کبد چرب

  یکی از موثرترین راهکارهای درمان کبد چرب کاهش وزن است. توصیه می شود بین 5 تا 10 درصد از وزنتان را کاهش دهید. کاهش وزن به این میزان می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود وضعیت کبد چرب داشته باشد. ورزش و رژیم غذایی مهمترین راهکارهای کاهش وزن است.

 2. رژیم غذایی بگیرید

  درمان کبد چرب

  رژیم های غذایی یکی از بهترین درمان های کبد چرب می باشند. رژیم های غذایی مختلفی به این منظور توصیه شده است اما اصول کلی همه آنها تقریبا یکی است. توصیه می شود کربوهیدرات ها در رژیم غذایی شما به حداقل برسد و مصرف فیبر و میوه ها و سبزیجات تا حد امکان افزایش یابد.
  غذاهای بسیار چرب و پرکالری باید از رژیم غذایی حذف شوند. رژیم های غذایی می توانند از طریق کاهش وزن نقش چشمگیری در درمان داشته باشند.

 3. ورزش کنید

  ورزش منظم می تواند کمک زیادی به درمان شما کند. برای اینکار حتی پیاده روی تند نیز کفایت می کند. ورزش منظم می تواند علاوه بر کمک زیادی که به سلامتی کبد شما می کند از طریق کاهش وزن در درمان بیماری تان به شما کمک کند.

 4. از مصرف داروهای گیاهی پرهیز کنید

  داروهای گیاهی

  اثر داروهای گیاهی در درمان کبد چرب اثبات نشده است و استفاده از آنها نه تنها مفید نیست بلکه می تواند به سلامتی شما نیز صدمه جدی وارد کند. توجه کنید که بسیاری از داروهای گیاهی باعث صدمه به کبد می شوند و در شرایطی که کبد در مرحله التهاب ناشی از بیماری کبدی شما قرار دارد مصرف داروهای گیاهی می تواند بسیار زیان بار باشد. بنابراین مصرف هیچ گونه دارویی از جمله داروهای گیاهی بدون توصیه پزشک برای درمان بیماری شما مجاز نمی باشد.

 5. به پزشک مراجعه کنید

  ویزیت پزشک

  کبد چرب نیز مانند هر بیماری دیگری نیاز به بررسی های تکمیلی و آزمایشات لازم جهت بررسی دقیق دارد. برای این کار نیاز به ویزیت توسط پزشک وجود دارد. ویزیت توسط متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش و کبد توصیه می شود.
  پزشک معمولا طی یک یا چند جلسه ویزیت بر اساس نتایج آنزیم های کبدی شما و همچنین نتایج سونوگرافی و فیبرواسکن شما اقدام به درمان شما خواهد کرد. مهمترین اقدامات درمانی کاهش وزن، ورزش و رژیم غذایی می باشد.
  با این وجود باید توجه کنید که بیماران مبتلا به کبد چرب ممکن است بیماری های زمینه ای همراهی از قبیل قند خون و فشار خون داشته باشند که باید توسط پزشک به دقت مورد بررسی و درمان قرار گیرد.

مطالب بیشتر

جهت مطالعه مطالب بیشتر درباره بیماری کبد چرب می توانید به سایر قسمت های سایت مراجعه نمایید. روند نگران کننده کبد چرب در ایران و همچنین راهکارهای درمانی این بیماری در مطالبی جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. در صورت نیاز به مشاوره با دکتر محبوبی در زمینه بیماری کبد چرب می توانید از طریق واتساپ به ایشان پیام دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

سبد خرید
اسکرول به بالا