درمان های کبد چرب

2 مورد از بهترین درمان های کبد چرب

بیماری کبد چرب درصد زیادی از افراد جامعه را درگیر کرده است. در این مطلب به بررسی دو مورد از بهترین درمان های کبد چرب خواهیم پرداخت.

شیوع این بیماری در جهان و ایران در حال افزایش است و به زودی اپیدمی بزرگی از مبتلایان به این بیماری را در ایران شاهد خواهیم بود.

بسیاری از افرادی که تشخیص بیماری کبد چرب برای آنها گذاشته شده است به دنبال درمان بیماری خود هستند. درمان های زیادی برای این بیماری پیشنهاد شده است که متاسفانه در بسیاری موارد غیرعلمی می باشد و نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است باعث عوارض نیز شود.

توصیه ما این است که قبل از اینکه از درمانی برای بیماری خود استفاده کنید از بی ضرر بودن آن مطمئن شوید و سپس آن درمان را استفاده کنید. همچنین به طور معمول درمان هایی که توسط افراد غیرپزشک و غیرکارشناس توصیه می شوند نمی توانند برای شما مفید باشند.

1- کاهش وزن، از جمله درمان های کبد چرب

اولین درمان موثر و علمی برای کبد چرب کاهش وزن می باشد. کاهش حدود ده درصد از وزن شما می تواند نقش بسیار موثری در بهبود کبد چرب شما داشته باشد. روش های بسیار زیادی برای کاهش وزن وجود دارد. رژیم های غذایی متنوعی وجود دارد که می تواند شما را در این زمینه کمک کند. رژِیم غذایی می تواند تحت نظر یک متخصص تغذیه باشد و یا توسط خود فرد با استفاده از حذف برخی از غذاهای پرکالری صورت گیرد.

توجه به این نکته ضروری است که رژیم های غذایی نیز در صورتی که غیرعلمی و غیراصولی باشند می توانند باعث ضرر به سلامتی شما شوند. با این وجود کاهش استفاده از نوشابه، آبمیوه های غیرطبیعی و روغن و غذاهای چرب از جمله مواردی است که توصیه می شود و نگرانی بابت حذف آنها وجود ندارد. با این وجود رژیم های سخت باید تحت نظر متخصص باشد و باید توجه به این نکته صورت گیرد که فرد به اندازه کافی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنش را تامین کند.

2- ورزش، درمانی اثبات شده برای کبد چرب

درمان دیگر موثر در کبد چرب ورزش می باشد. ورزش می تواند به صورت پیاده روی سریع نیز باشد. ورزش منظم می تواند باعث کاهش وزن شود و تاثیر چشم گیری در مورد بهبود کبد چرب داشته باشد. توصیه می شود مبتلایان به کبد چرب برنامه ریزی منظم جهت ورزش داشته باشند. توجه کنید که ورزش های غیراصولی نیز توصیه نمی شود و اگر تصمیم دارید ورزش های سنگین را انجام دهید توصیه می شود این کار را تحت نظر یک فرد حرفه ای و به صورت اصولی انجام دهید.

به طور خلاصه می توان کاهش وزن و ورزش منظم را به عنوان موثرترین درمان های کبد چرب نام برد. با این وجود درمان های دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد که اثربخشی آنها کمتر اثبات شده است. در خصوص درمان های دیگری کبد چرب در مطالب جداگانه ای صحبت خواهیم کرد. اما توصیه ما این است که در قدم اول این دو درمان را مد نظر داشته باشید.

به جز موارد فوق اکثر درمان های کبد چرب دیگری که توصیه می شود غیر علمی است و توصیه نمی شود. حتی در برخی موارد، بعضی توصیه ها از جمله داروهای گیاهی ممکن است نه تنها کمکی به حل مشکل نکند بلکه باعث شود که آسیب کبدی ایجاد شود و شرایط فرد بدتر شود. در هر صورت هر درمانی را تحت نظر پزشک و یا متخصصین در هر زمینه دنبال کنید.

درمان های کبد چرب باید بر اساس شواهد علمی و مقالات به روز دنیا انجام شود تا ضمن پیشگیری و درمان بیماری از ایجاد عوارض دارویی پیشگیری به عمل آید

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

سبد خرید
اسکرول به بالا