کبد چرب

7 نکته ضروری که باید کسانی که کبد چرب دارند بدانند

افراد زیادی هستند که به علت وجود کبد چرب در سونوگرافی به دنبال ویزیت و مشاوره و انجام درمان موثری برای بیماری خود هستند. نکات ضروری وجود دارد که باید این افراد بدانند تا بتوانند به موقع اقدامات تشخیصی و درمانی لازم را برای بیماری خود انجام دهند.

1- از نگرانی بیش از حد بپرهیزید.

بیماری کبد چرب مانند بسیاری از بیماری های دیگر درمان های خاص خود را دارد و به صورت معمول در صورت تشخیص به موقع و در مراحل ابتدایی و درمان لازم خطرناک نمی باشد. آنچه که در مورد این بیماری اهمیت زیادی دارد انجام پیگیری های لازم و رعایت نکات تشخیصی و پیگیری در زمینه بیماری است که در این مقاله و مقالات مشابه در این سایت به آن پرداخته شده است.

بیماری کبد چرب الکلی چیست؟

2- به مشکل خود بی تفاوت نباشید.

یکی از مواردی که می تواند برای فرد در آینده مشکلات جدی ایجاد کند این است که نسبت به بیماری خود بی تفاوت باشد.  در برخی موارد علی رغم اینکه در سونوگرافی درجات خفیفی از کبد چرب گزارش می شود فرد ممکن است التهاب کبدی چشمگیری داشته باشد و در طولانی مدت این مساله به ایجاد مشکلات عدیده ای در وی منجر شود. بنابراین لازم است به این بیماری در هر شدتی که هست توجه کافی صورت گیرد و فرد از این نظر مورد بررسی قرار گیرد.

روند نگران کننده کبد چرب در ایران

3- آنزیم های کبدی خود را چک کنید.

یافته های سونوگرافی به تنهایی ممکن است اطلاعات زیادی به ما در خصوص شدت بیماری کبد چرب و همچنین التهاب ناشی از آن ندهد. بنابراین نیاز است در کنار یافته های سونوگرافی تست های کبدی فرد نیز مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که فرد علاوه بر وجود کبد چرب در سونوگرافی اختلال در آنزیم های کبدی نیز داشته باشد باید از نظر احتمال التهاب در کبد بررسی شود. التهاب در کبد در صورتی که به صورت طولانی مدت وجود داشته باشد و درمان نشود می تواند به فیبروز کبدی و نارسایی کبدی منجر شود. با این وجود در صورت تشخیص به موقع و درمان جلوی این عوارض گرفته خواهد شد.

4- کاهش وزن و رژیم غذایی از جمله موثرترین درمانهای کبد چرب است.

از جمله بهترین درمان های کبد چرب کاهش وزن و رژیم غذایی می باشد. بنابراین با توجه به مزایای بسیار زیادی که کاهش وزن و رژیم غذایی دارد به تمام کسانی که کبد چرب دارند توصیه می کنیم به عنوان یکی از موثرترین درمان ها به این نکات توجه کنند.

2 مورد از بهترین درمان های کبد چرب

5- ورزش منظم روشی موثر در درمان است.

از جمله موارد دیگری که می تواند کمک چشم گیری به بهبود کبد چرب کند ورزش و فعالیت فیزیکی می باشد. ورزش در صورتی که به صورت منظم انجام شود می تواند بسیار در درمان کبد چرب موثر باشد.

6- به هیچ وجه داروهای گیاهی را استفاده نکنید

به صورت معمول وقتی دچار کبد چرب می شوید و برای اولین بار این تشخیص برای شما مطرح می شود از طرف خانواده و افراد نزدیک توصیه های زیادی مبنی بر اینکه از داروهای گیاهی استفاده کنید به شما می شود. در حال حاضر هیچ درمان دارویی گیاهی تاثیر اثبات شده ای در درمان کبد چرب ندارد. حتی برخی از داروهای گیاهی خود می توانند باعث ایجاد آسیب کبدی در افراد شوند و آسیب ناشی از کبد چرب را تشدید کنند. بنابراین در صورتی که کبد چرب برای شما تشخیص داده شده است به هیچ وجه سراغ داروهای گیاهی نروید.

7- فیبرواسکن کبدی روشی دقیق در ارزیابی بیمار

یکی از چیزهایی که می تواند کمک بسیار زیادی به تشخیص و درمان بیماری شما کند فیبرواسکن کبدی می باشد. این تست می تواند علاوه بر ارزیابی کبد چرب در افراد به بررسی میزان فیبروز کبدی بپردازد که بسیار در تشخیص و درمان این بیماری موثر و کمک کننده است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

سبد خرید
اسکرول به بالا